A fejtet (Pediculus humanus capitis) szabad szemmel alig lthat, krlbell 3-4 mm nagysg, ovlis alak, szrny nlkli lskd rovar, amely a test azon rszein helyezkedik el, ahol szrzet van (hnalj, szemremtjk s a mellkas), azonban leggyakoribb megtelepedsi helye a fejbr.
A fertzs nha tterjedhet a szemldkre, szempillra s szakllra is. A fejtetre jellemz, hogy sznt a haj sznnek megfelelen vltoztatja s a meleg, kevs fnyhez jut fejbrn igen hamar szaporodik - gy az szi-tli sapkt visel idszak nagyon kedvez szmra. Petit, a serkket ers, cementszer anyaggal szorosan a hajszlak tvhez ragasztja.
A szrks szn serkk a hajszlakra masszvan tapadnak, s ellenttben a korpsods okozta apr pikkelyekkel, azok nem hzhatk le. A legtbb serke rendszerint a halntk- s a tarktjon tallhat. A serkk a hajszl nvekedsvel tvolodnak a haj tvtl, gy azok fejbrtl val tvolsgbl kvetkeztetni lehet a fertzs idpontjra.
A serkbl a tetvek 7-8 nap alatt kelnek ki. Egy fejen ltalban ritkn van 5-10 tetnl tbb - hacsak nem nagyon elhanyagolt. A fejtet az hezst rosszul tri, naponta tbbszr (5-10 alkalommal) vrt szv - kizrlag az ember vrt szvja -, ekzben olyan anyagokat vlaszt ki, amelyek allergis brreakcit s ers viszketst okoznak.
A hvatlan vendggel egytt l ember a viszkets miatt ersen vakarzik, melynek sorn a fejbr knnyen kisebesedhet, s brgyullads alakulhat ki. A fejtet fertz betegsget nem terjeszt. m a brsrlsek a bakterilis fertzsek tptalajv vlhatnak, s ennek kvetkeztben msodlagos brfertzs lphet fel. Rgen fennll, elhanyagolt esetben a hajzat a gennyes fellfertzs miatt sszetapadhat, s komolyabb esetben a tarktji nyirokcsomk is megduzzadhatnak.
Terjedse
A fejtet kzvetlen rintkezs tjn terjed, leggyakrabban gy, hogy a gyerekek feje jtk kzben egymshoz r. Kzs hasznlati trgyakkal tmegy egyik emberrl a msikra (pl. sapkacsere, fs, fotel, szktmla). Otthon pedig az gynemn, kzs fsn, trlkzn, a btorokon vagy a fldn is elfordulhat, s onnan kerl t az emberre. A gyermekektl gy fertzdhetnek a szlk, a testvrek s egyb csaldtagok, akik a fejtett mg tovbb viszik, munkahelyre, barti krbe.
Az az ltalnos felfogs, amely szerint csak piszkos embereknek lehet fejtetje, nem igaz, mert a fejtet a piszkos s tiszta hajban egyarnt megtelepszik. A fejtet nincs tekintettel korra, nemre, rangra - egyszeren tpllkot: vrt keres. Nem az a szgyen, ha valaki hajban tetveket vagy serkket tallnak, hanem az, ha azt az szlels utn nem kezdik el azonnal irtani. Ugyanis e feleltlen magatartssal (titkolni, nem kezelni) veszlyeztetjk a kzssget - amelyben lnk.
Feldertse
Akinek gyermeke kzssgbe jr, clszer legalbb heti egy alkalommal tvizsglni a gyermek fejbrt. Ellenrzskor, illetve fejtetvessgre utal gyan esetn a hajat lazn szt kell vlasztani.
Elssorban a flek melletti, illetve mgtti terletet kell gondosan tvizsglni. Mivel a tetvek fny ell gyorsan meneklnek, ezrt fleg a serkket keressk. A serke s az l tet a barna s a fekete hajban szabad szemmel is knnyen szrevehet, de a vilgos hajaknl mr fokozottabb figyelem szksges.
A kzi nagyt hasznlata megknnyti a fejtetvessg vizsglatt. A korptl val elklnts sok esetben elg nehz lehet; azonban a serkt kzzel nem lehet leseperni, mg a korpt igen. A serke a kt krm kztt sszenyomva pattan hangot ad, mg az elpusztultaknl vagy a kikelteknl ez mr nem tapasztalhat.
Irtsa
A hvatlan vendg szlelsekor nem kell ktsgbeesni, hiszen viszonylag knnyedn elpusztthatk. Venni kell egy tetirt hajszeszt, s a hasznlati utastst pontosan betartva alaposan be kell drzslni vele a hajas fejbrt s a hajat. A gygyszertrakban beszerezhet tetirt szerek (Nittyfor, Pedex, Nix) a tetveket s a serkket rvid idn bell elpuszttjk, azaz a fejtetvessg azonnali megszntetsre, st a megelzsre is alkalmasak.
gyelni kell arra, hogy a tetirt szer ne kerljn szembe, mert kthrtya-gyulladst okozhat. A gyermek csukott pedig szemt ajnlatos vattval is vdeni. A hajszeszt kisebesedett brfelletre nem szabad alkalmazni.
A szerrel val tnedvests utn vrjuk meg, mg a hajszesz a hajra rszrad (ez az id a felvitt mennyisgtl fggen 5-15 perc). A serkk a tetirt hatsra elpusztulnak, de ott maradnak a fejen. A serkk eltvoltsra a hajat ecetes vzzel bltjk, az ecet ugyanis oldja a serkk ragasztanyagt. Ezutn j vilgos helyre kell lelni, s kt ujjunkkal lehzogatni a hajrl az elhalt serkket, vagy sr fog fsvel, melynek fogai kz ecetes vattt hztunk, alaposan t kell fslgetni a hajszlakat. Utna meleg vzzel, samponnal alaposan mossuk meg a hajat. A szempillkon esetlegesen elhelyezked serkket egyenknt, csipesszel kell eltvoltani. Az jrafertzds veszlye miatt (ugyanazon kzssg), a tetirt szerrel val ismtelt lekens kvetkezik, amit mr nem mosunk le.
A ksztmnyek a hajat nem krostjk, tetirt hatsukat a kvetkez hajmossig rzik meg s a hajra rkerl fejtetveket mg azok megtelepedse, elszaporodsa eltt biztosan elpuszttjk.
Fontos, hogy nemcsak a fertztt szemly kezelse indokolt, hanem kzvetlen krnyezet, gy csaldtagjai is, hiszen lnyeges, hogy ne maradjon fertz gc, mert akkor ellrl kezddik az egsz. A fsn, kefn tallhat fejtetvek az eszkzk nhny perces forr vzbe mrtsval, a sapkban lvk pedig mosssal pusztthatk el. Minden trlkzt, ruht, gynemt, stb. meleg, mosszeres vzzel ki kell mosni, s a ruhkat, gynemt tvasalni!
Megelzse
A leghatkonyabb tnyez a szli gondoskods! Folyamatosan, legalbb hetente vizsgljuk t a gyermek hajt, nincs-e benne l tet vagy serke. Ha gyermeknk vagy maga a felntt ember olyan kzssgbe jrna, ahol fejtetvessgrl hallunk, a tetirt hajszeszek fejmoss utni alkalmazsa biztosan meggtolja a hvatlan vendgek megjelenst, s a kvetkez hajmossig (akr 2-3 htig!) biztostjk a tetmentessget. Amg fennll a tetveseds veszlye, a hajszeszes kezels minden hajmoss utn megismtelhet. Ezenkvl termszetesen kerlni kell a fsk, kefk, hajjal kapcsolatos trgyak s sapkk, kalapok kzs hasznlatt!
Vaszin Kovcs Mria
diploms pol,
egszsggyi szakoktat